Tube Racks
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (48)
- (51)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (35)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (6)
- (1)
- (50)
- (39)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (22)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (38)
- (20)
- (1)
- (31)
- (1)
- (12)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (47)
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (38)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (36)
- (4)
- (2)
- (10)
- (1)
- (2)
- (4)
- (24)
- (1)
- (1)
- (24)
- (4)
- (1)
- (3)
- (13)
- (31)
- (1)
- (7)
- (1)
- (4)
- (6)
- (2)
- (13)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (2)
- (26)
- (1)
- (13)
- (4)
- (46)
- (3)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (12)
- (4)
- (1)
- (2)
- (40)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (86)
- (1)
- (3)
- (5)
- (10)
- (1)
- (20)
- (5)
- (14)
- (1)
- (2)
- (24)
- (2)
- (1)
- (57)
- (7)
- (1)
- (8)
- (12)
- (7)
- (15)
- (20)
- (11)
- (4)
- (14)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (58)
- (2)
- (19)
- (4)
- (6)
- (3)
- (3)
- (1)
- (28)
- (1)
- (5)
- (56)
- (7)
- (10)
- (9)
- (9)
- (1)
- (3)
- (236)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (48)
- (14)
- (18)
- (4)
- (4)
- (3)
- (2)
- (18)
- (21)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (2)
- (3)
- (5)
- (50)
- (11)
- (12)
- (190)
- (1)
- (9)
- (6)
- (4)
- (16)
- (1)
- (1)
- (25)
- (226)
- (9)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (6)
- (192)
- (1)
- (2)
- (11)
- (27)
- (2)
- (3)
- (36)
- (2)
- (10)
- (4)
- (29)
- (2)
- (57)
- (16)
- (9)
- (6)
- (8)
- (139)
- (8)
- (33)
Filtered Search Results
Bel Art™ No-Wire™ Round Test Tube Racks
Submersible polypropylene test tube racks sink in water baths and maintain stability even in agitated water. Great alternative to wire racks, with price and space saving advantages over other plastic racks.
| Height (Metric) | 7 cm (Top Deck) |
|---|---|
| Shape | Round |
| Product Type | Tube Rack |
| Shelves | 3 Tiers |
| Stackable | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Height (English) | 2.75 in. top deck |
Bel Art™ Centrifuge Tube Refrigerator Rack
Provides efficient and extended cooling of twenty-eight 50 mL centrifuge tubes in a chilled bath
| Height (Metric) | 15 cm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Height (English) | 5.875 in. |
Bel Art™ Poxygrid™ Wire Test Tube Racks
Chemical (organic solvents, salts, weak acids and weak alkalis) and corrosion-resistant steel wire racks are coated with heat-cured epoxy
| Diameter (Metric) Opening | 16 mm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Test Tube Rack |
| Material | Epoxy-coated Steel |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Bel Art™ Poxygrid™ Wire Test Tube Racks
Chemical (organic solvents, salts, weak acids and weak alkalis) and corrosion-resistant steel wire racks are coated with heat-cured epoxy
| Height (Metric) | 83 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Opening | 20 mm |
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Test Tube Rack |
| Shelves | 3 Tiers |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Length (English) | 9.6 in. |
| Material | Epoxy-coated Steel |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Tubes (16 to 20 mm) |
| Height (English) | 3.25 in. |
Bel Art™ No-Wire Test Tube Half Racks
Compact, space saving design in water baths, laminar flow hoods and fume hoods.
| Dimensions (L x W x H) | 12.8 x 10.5 x 7.2 cm |
|---|---|
| Shape | Square |
| Product Type | Test Tube Half Rack |
| Size | L x W x H: 12.8 x 10.5 x 7.2 cm |
| Shelves | 3 Tiers |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Bel-Art™ Poxygrid Conical Tube Holder
Supports a single 50 mL conical tube at bottom and half height locations.
Bel Art™ Conical Tube Holders, 50 mL
Leave both hands free for manipulation of 50 mL sample tubes
| Array | 1 x 1 |
|---|---|
| Shape | Conical |
| Product Type | Test Tube Single Rack |
| For Use With (Equipment) | Conical tube |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Positions | 1 |
| Material | Polystyrene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Tubes (5 mL) |
| Product Type | Tube Rack |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
Velp™ Scientific Test Tube Racks for MULTI-TX5 Vortex Mixer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Test tube rack for use with the MULTI-TX5 Vortex Mixer.
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Product Type | Test Tube Rack |
| For Use With (Equipment) | MULTI-TX5 Vortex Mixer |
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Color | Black |
| Material | Foam |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Tubes |
Velp™ Scientific Sample Rack for COD DK6 Digestion Unit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Sample rack for use with the COD DK6 Digestion Unit.
Velp™ Scientific Sample Rack for DK6/48 Digestion Unit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Sample rack for use with the DK6/48 Digestion Unit.
| Diameter (Metric) Opening | 13 mm |
|---|---|
| Product Type | Tube Rack |
| Positions | 90 |
| Material | Acetal Resin |
| Holds | Tubes (13 mm) |
Velp™ Scientific Sample Rack for DK18/26 Digestion Unit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Sample rack for use with the DK18/26 Digestion Unit.